Piateho marca 2016 sa konali na slovensku parlamentné voľby. Objavili sa špekulácie, že prieskumy sú zaplatené aby ukázali to čo mali ukázať. Niektorý politici to dokonca spomenuli v predvolebných rozhovoroch v televíznych štúdách.
Kde je pravda? Usvedčia čísla agentúry pri podvádzaní? Nakoľko môžeme veriť predvolebným prieskumom?
Poďme sa pozrieť najprv na teóriu o tom ako by mal taký prieskum vzniknúť. Na to aby sme mohli vybrať vhodnú štatistickú vzorku, potebujeme najprv poznať presný obraz populácie v oblasti. Napríklad ak populáciu tvorí 30% dôchodcov, bolo by obrovskou chybou aby v reprezentatívnej štatistickej vzorke bolo dôchodcov 5% alebo 55%. Prieskum by napokon nedával správny obraz. Preto správny prieskum obsahuje kontrolované kategórie, ktoré by mali mať zloženie v rovnakom pomere ako má skutočná vzorka. Spravidla je to vek, pohlavie, národnosť, vzdelanie, príslušnosť ku kraju a veľkosť mesta alebo obce v ktorej s dotazovaná osoba nachádza.
Aby sme mali použiteľné výsledky, potebovali by sme štatisticky významnú vzorku. Tá je niekde medzi troma až desiatimi percentami. Pri štyroch miliónoch voličov je to 120 až 400 tisíc respondentov. Lenže žiadna agentúra na Slovensku prieskum o tejto veľkosti nespraví. Pýtajú sa väčšinou 1000 – 2000 respondentov, čo vo výsledku znamená skreslené výsledky. Musím poznamenať, že ako nahor, tak aj nadol. Ak by stranu volilo 10% obyvateľov, je normálne aby mala v jednom prieskume 8 percentné preferencie a v druhom 12 percentné. A ešte jedna poznámka. Povedzme, že stranu by volil jeden jediný človek. Akurát ho trafí agentúra a tak má strana vo výsledku preferencie o veľkosti 0,1%. Čo je samozrejme mnohonásobne viac ako veľkosť skuočných preferencií ale na druhej strane, je dosť nepravdepodobné aby sa aj iné agentúry pri náhodnom výbere pýtali toho istého človeka zase. A tak všetky ďalšie prieskumy by mali ukázať 0% preferencií pre stranu.
Pozrime sa teraz na reálne štatistiky. Maslová farba je výsledok volebného prieskumu, oranžovou je relatívna odchýlka od skutočného výsledku v percntách, bielou je odchýlka od skutočného výsledku ako absolútna hodnota a nakoniec modrou sú reálne výsledky volieb.
Najprv sa pozrime na SNS. Ako som už povedal, je normálne aby mal niekto v jednom prieskume o pár percent viac a v inom menej. Mimo Agentúry Median sa všetky ostatné prakticky trafili do skutočného výsledku, relatívne odchýlky boli do +-10% a priemerne malo SNS o 0,5% (absolútna odchýlka) menej hlasov ako nakoniec dostalo v skutočnosti. Takéto výsledky by sme mali vydieť aj inde.
Či nie?
SMER-SD mal v prieskumoch priemerne o 29% viac hlasov ako skutočne získal. Pochopil by som kebyže v jednom. Ale v každom? Naopak SaS spolu s OĽaNO-NOVA mali priemerne o polovicu menej hlasov v prieskumoch ako skutočne dostali.
Agentúra Sociálnych analýz (fakt netuším skade mali čísla, pretože u nich sú rozdiely najzreteľnejšie, asi dopytovali respondentov z Gurunu) dokonca druhú najsilnejšiu stranu SaS postavila pred brány parlamentu s 3,5% voličov. Ale to nieje všetko SDKÚ-DS, ktoré horko ťažko nazbieralo štvrť percenta dali do parlamentu. To znamená, že nimi zverejnený prieskum mal malú chybičku iba o 1862%. Je to ako spýtať sa Bratislavčana, že kde je Pezinok a on by Vám odpovedal, že niekde pri Trebišove. Alebo dvojročnému dieťaťu tipovať, že už má skoro 40. Ďalej pre zaujímavosť uviedli, že SKOK má 1,2% ale Sme Rodina nestála ani za zmienku. Skvelá práca Agentúra sociálnych analýz, nabudúce sa mi kľudne ozvite. Ja Vám zbrucha nadiktujem nejaké čísla a určite budem bližšie k výsledku ako Vy.
Ostatné agentúry netuším či majú toho istého majiteľa, ale ich výsledky sú skoro ako cez kopirák…
SMER o 29% viac hlasov ako v skutočnosti
SaS o 56% menej hlasov v prieskumoch
OĽaNO-NOVA 40% menej
SNS sa skoro trafili, takto by malo vyzerať predvolebné analýzy.
Kotleba mal v prieskumoch štvrtinu reálnych hlasov, aj keď tu by som uznal nový pojem objavujúci sa sa v médiách „skrytý volič“, ktorý do prieskumu neprezradí, že by ho volil.
Sme Rodina v prieskumoch 23 až 40% menej ako v skutočnosti
KDH v prieskumoch 6,3 až 8%. Tých necelých 5% čo nakoniec dostali nieje veľa. Ale ako by vyzeralo rozdelenie kresiel v parlamente, ak by ich voliči volili radšej iné pravicové strany?
Nebudem rozoberať všetkých ale keď všetky prieskumy majú zlé výsledky rovnakým sôsobom niečo tu očividne nehrá. Sú všetky prieskumy na zákazku jednej firmy aby ukázali to čo majú? Kopíruju agentúry výsledky medzi sebou aby ušetili náklady na prieskum? Môžeme to dať za vinu kupovaniu hlasov? Alebo je slovenský volič absolútne nepredídateľný? Zobudí sa v deň volieb a úplne zmení svoj rebríček hodnôt? Z ľavicového je zrazu pravicový?
Možno to bude znieť ako konšpiračná teória ale Procházka dostal 3 mil EUR na financovanie kampane. Nepreukázal, že od koho a Kollár tvrdí, že tvrdenie, že je to pôžička od českej Fio Banky je lož. Takže kto je by mohol len tak z vrecka vytiahnuť 3 milióny? A čo by následne spravila tá osoba aby zabezpečila navrátenie svojej investície zo ziskom? Mohla by napríklad manipulovať volebnými prieskumami. Dať SMERu vyššie preferencie ako má aby vyburcovala pravicových voličov. A následne odobrať najsilnejším pravicovým stranám hlasy a dať ich Sieti aby všetci videli, že kto má reálnu šancu dostať sa do Parlamentu. Sieť mala dokonca v dvoch prieskumoch väčšie preferencie ako SaS reálne dostala.
Lenže dopadlo, to tak ako to dopadlo. Sieť sa síce dostala a náš záhadný investor bude pravdepodobne vyplatený z príspevku, ktoré dostanú strany z hlasmi nad 3%. Ale 10 kresiel je málo a ten kto bude vytvárať koalíciu by musel aj tak zobrať ďalšiu stranu mimo siete ak bude chcieť mať nad 75 kresiel v parlamente.
Zdroje:
http://volby.wz.sk/
Prieskum AKO 19.2.2016
Prieskum Polis 15.2.2016
Prieskum Focus 10.2.2016 – http://www.hlavnespravy.sk/prieskum-volby-by-vyhral-smer-s-341-percentami-sam-by-vladnut-nemohol/742963
Prieskum Median SK 31.1.2016 – http://www.teraz.sk/slovensko/prieskum-volby2016-median/179371-clanok.html
Prieskum Agentúra sociálnych analýz 18.1.2016 – http://www.webnoviny.sk/parlamentne-volby-2016/clanok/1030852-najnovsi-prieskum-do-parlamentu-by-isla-aj-sdku-ds/
Kollárovo spochybnenie financovania Siete – http://www.teraz.sk/slovensko/kollar-prochazka-klame-financovanie/177563-clanok.html