Pre lepší online zážitok používame cookies. Pomáhajú nám analyzovať návštevnosť, prispôsobiť reklamu a zvyšovať kvalitu služieb. Viac informácií a možnosti nastavenia tu.
Strajk ucitelov

Štrajk učiteľov. Zaslúžia si vyšší plat?

Strajk ucitelovfoto: sme.sk

Štrajk učiteľov

 O*eby, o*eby… Priemerný plat učiteľa základnej školy je 744,- Eur, na strednej je to 772,- Eur a vysokoškolský pedagóg zarobí 891,- Eur (platy.sk). Čo je na Slovensko veľmi dobré.
Každý človek by išiel robiť čokoľvek rozumné ak mu ponúknu 2x toľko ako má teraz. Zoberme si takého priemerného učiteľa informatiky. Desať rokov učí to isté. Tu je obrazovka. Tu je myš, kliká sa na to. Kreativita pravdepodobne nula bodov. A teraz nám hrozí, že pôjde robiť Programátora. Že bude dostávať cez 1500,- Eur v hrubom!!! 😀 Ja hovorím: Nech ide!
Pretože:
 1. Aj tak sa na Slovensku učí 90% v živote nepoužiteľných vecí. Zahraničné školstvo je o niečom úplne inom.
 2. Zarobí si viac. A nebude sa musieť otŕčať na námestí v kose s zavádzajúcim plagátom.
 3. Keď už skutočne nebude mať kto učiť,  tak sa veľký socialista možno uvedomí. Myslím toho čo sa na nás škerí z plagátov s nápisom: „Robíme pre ľudí“. Len zabudol dodať, že z „Džej en Tí“.
Okrem toho, skús isť za svojim šéfom. Povedz mu, že chceš dostávať o 10% viac peňazí. Len tak. Lebo v inej krajine na podobnej pozícii niekto dostáva viac. Najprv by sa zasmial. A potom by ti povedal: Dobre ale spravíš o 10% viac práce. Takže sa pýtam. Ak dám učiteľom na Slovensku o 10% viac peňazí, budú deti o 10% chytrejšie? Alebo aspon o 5%? Bude potom zahraničný zamestnávateľ motivovaný prísť na Slovensko? Aby zamestnal slováka, ktorý by mu za zahraničný plat odviedol lepšiu robotu ako by mu odviedol jeho krajan?
Určite sa nič také nestane. Pretože chyba nieje v ľuďoch ale v systéme. Celý systém je chorý. Slovenské školstvo za veľa nestojí. 
V zahraničí majú iný systém. Žiaľ na meno krajiny si nespomeniem, ale vyučovanie vyzerá takto: Triedy sú rozdelené podľa predmetov, nie podľa ročníkov. Staršie deti sedia spolu s mladšími a sú vedené k tomu aby im pomáhali, čím si samozrejme prehlbujú učivo. Dieťa si môže vybrať ľubovoľnú triedu a môže v nej stráviť koľko hodín chce. Keď má chuť, bude celý deň počúvať dejepis, alebo prírodovedu, celý deň môže cvičiť alebo niečo vytvárať na výtvarnej. Vyučovanie prebieha konverzačnou formou. Samozrejme telesná a výtvarná asi nie. Detský mozog je ako špongia, nasáva všetky informácie, ktoré sa k nemu dostanú. Tak prečo mučiť dieťa hodinou matematiky a potom hodinou hudobnej, keď má chuť na dve hodiny dejepisu?
Samozrejme takto môže vzniknúť veľká nerovnováha v tom, čo dieťa vie. Ale na druhej strane to čo ho zaujíma bude vedieť lepšie. Je tento systém lepší? Môžem ti položiť iné otázky:
 • Brazília je exportérom čoho?
 • Aká fabrika je v Prešove?
 • Kedy sa objavil prvý Homo Sapiens?
 • Dokážeš vyrátať nasledujúci príklad?
  Obsah malého kruhu je 4cm². Aký je obsah veľkého?
  Príklad je z siedmej triedy základnej školy. V celom ročníku ho nikto nevyrátal správne. Keď som ho dal strýkovi, mal to za chvíľu a bez použitia kalkulačky. Potom skonštatoval, že nás neučia rozmýšľať.
  Kruhy
 • Dokážeš doplniť správne I/Y vo vete: Nad vodným v_rom krúžil v_r.

A nehovor, že ste to nebrali. Tak vidíš, to čo sa berie na základnej škole až také dôležité nieje. Tak prečo nespraviť základnú školu tak, aby deti z nej odchádazli lepšie v oblasti ktorá ich zaujíma?

Poďme na strednú. Učiteľ skúša žiakov z dejepisu. Chce od nich aj hodinu v ktorej sa udalosti stali. O Koľkej sa 11. júla 1843 Štúr, Hurban a Hodža stretli na fare v Hlbokom? Bol Štúr oholený alebo nie?

Mesiac pred ukončením študia na vysokej škole, nás profesor prosil, aby sme po promóciách neutekali hneď na úrad práce. Aby sme počkali pár dní, do začiatku nového mesiaca. Škola by potom mala zlé štatistiky v oblasti zamestnania sa absolventov.

Na štátniciach naša skupina skončila ako prvá. Šup šup, nemáme čas! Poďme na ďalšiu otázku! No moji spolužiaci z inej skupiny také šťastie nemali. Profesor ich tam skúšal ešte dlho potom, čo my sme sa naobedovali a bolo nám pogratulované k uspešnému ukončeniu štúdia. Pritom ten profesor musel vedieť, že tie informácie pravdepodobne v živote nevyužijú. Že nebudú zamestnaný vo vyštudovanom obore. A aj to, že jediný kto sa opýta na známku z štátnic bude najbližšia rodina. Tak načo ten cirkus?

A teraz tu máme štrajk učiteľov a títo ľudia chodia po uliciach a pýtajú si 10% navýšenie platu.

Palicou po chrbte by som im dal.

A ešte jedno porovnanie. Známa študuje v Anglicku na vysokej škole. Učia sa reálne prípady zo života. Po skončení štúdia jej Alma Mater bude aktívne pomáhať nájsť si prácu v odbore. A ak by ju nejakým spôsobom stratila, bude môcť aj N rokov po skončení štúdia prísť a škola jej pomôže nájsť si zamestnanie zas. A študentské pôžičky? Tie sú tak sociálne, že vedľa nich je aj náš super-sociálny Robko F pôsobí ako tvrdý pravičiar dosahujúci úroveň zmýšľania hodnú Friedricha Augusta von Hayeka (To bol rakúsky ekonóm. Povedal: „Opilec v jame je presne tam, kam patrí.“).

A na záver aby som povedal niečo aj na obhajobu učiteľov. Oni za to nemôžu. Robia to, čo im bolo nakázané. A možno to čo majú nariadené robia fakt dobre. A možno si za to zaslúžia vyšší plat. A možno, fakt len možno by si mali nájsť inú, lepšie platenú prácu a nezúčastňovať sa na tomto systéme školstva.

Ak sa ti článok páčil, môžeš ma pozvať na kávu. Pomôžeš mi tak pri písaní ďalšich článkov. Ďakujem :)
Kategórie:Na aktuálnu tému

Ostatní práve čítajú:


Priestor pre tvoje myšlienky:

Použitím tohto formulára, súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov touto stránkou.
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.