Pre lepší online zážitok používame cookies. Pomáhajú nám analyzovať návštevnosť, prispôsobiť reklamu a zvyšovať kvalitu služieb. Viac informácií a možnosti nastavenia tu.
Deadpool

Recenzia: Deadpool – alebo paródia na X-menov

Deadpool

Pozor spoilery. A bude ich veľa, keďže hlavný dej sa dá zhrnúť jednou vetou. Vlastne by ste to ani nemali čítať!

Tak poďme na to. Hneď na začiatok zabudnite na to, čo ste videli vo filme Wolwerine. Deadpoolovou super-schopnosťou bolo len zrýchlené liečenie. Žiadne super-reflexy takže určite by nedokázal odrážať streľbu z niekoľkých samopalov len pomocou dvoch mečov. Vlastne Deadpool je tak trochu masochista, on by tie guľky vychytal s úsmevom na tvári.

Ak čakáte film typu Wolverine s hrdinom, ktorý má podrezanejší jazýček ako Spiderman, budete veľmi sklamaný. To čo dostanete je sexistická paródia, hodná výkonu Marlona Wayansa (Scary Movie, Pár nenormálnych aktivít, 50 odtieňov čiernej). Ale keď si uvedomíme, že sme Ryana Reynoldsa mohli už vidieť bozkávať sa s chlapom v Tedovi alebo holiť inému chlapovi … péro v The Change-Up, tak ho vidieť ukájať sa na jednorožcovi asi neprekvapí. Film je plný vtipov o sexe, masturbácii a Reynoldsovom zadku.

Hlavný hrdina: Bohom nenávidený
Ďalej hrá: Sexi kočka
Réžia: preplatený pako
Scenár: Skutočný hrdinovia

Nie, nevymyslel som si to, toto sú úvodné titulky.

Po pozretí budete mať skôr pocit, že scenár písali skutočný amatéri, schopný zo seba vypotiť len prvoplánový B-čkový humus o čomkoľvek čo ich v tom momente napadlo bez akejkoľvek sebareflexie a kritiky. A režisér bol následne skutočným hrdinom, keď z tej zlátaniny dokázal spraviť celkom pozerateľný film.

Hlavný dej ako som už povedal, sa dá zhrnúť jednou vetou: Potom ako sa nepodarí Deadpoolovi chytiť/zabiť Francisa na moste, rozdajú si to ešte raz na lodi. Pre doplnenie dodám, že celé je to poprešpikované flashbackmi o tom ako sa na ten most vlastne dostal.

Zistíte tak, že Wade mal rakovinu, čo samozrejme ako správny fanúšikovia Deadpoola iste viete. Preto sa upíše do programu, ktorý vytvára mutantov. Proces je to úplne jednoduchý. Stačí trošku tajnej prísady X a potom neskutočné množstvo stresu. Bunky v strese zareagujú na tajnú prísadu a prejaví sa mutácia, ktorá by mala zachrániť život. Pod stresom rozumej mučenie. Všetko funguje ako má a Wade získa schopnosť rýchleho uzdravovania. Žiaľ jeho rakovinové bunky tiež a tak vyzerá takto:

Deadpool bez masky

Ako avokádo súložiace so starším avokádom. Alebo Reynolds o 30 rokov. Určite nie zombie v predposlednej fáze rozkladu.

Samozrejme nie je nadšený svojim novým vzhľadom a tak sa rozhodne zabiť svojho „doktora“. Toľko k vďačnosti za záchranu života. Ale priznávam doktor je zlý chlapík ktorý si to zaslúži. V podstate jeho cieľom nebolo z Wadea spraviť superhrdinu ale super-otroka. Ale to je detail.

Po tom ako Deadpool ujde z liečebného zariadenia, vyzbrojený jednoduchou kresbou, aby každý hneď poznal o koho ide sa ho chystá nájsť.

Deadpool kresba

Medzičasom stalkuje svoju priateľku alebo si uťahuje zo svojej spolubývajúcej a zabáva sa na tom ako stavia skrinky s divnými menami z nemenovaného nábytkárskeho obchodného reťazca. Vravel som ti, že kúp Bjursta! V komikse je slepá Al jeho väzankyňou, ktorú zatvára do miestnosti plnej ostrých predmetov ak ju chce potestať.

Ale vráťme sa k filmu. Deadpool si razí cestu cez celú organizáciu a nemilosrdne hľadá Francisa. Možno by mal viac šťastia ak by skúsil meno, pod ktorým ho všetci poznajú: Ajax. A keď už je skoro pri ňom Colossus (počítačová animácia dabovaná nejakým imigrantským rusom) a Niečo niečo Warhead, ktorú hrá Sinead O’Connor mu prekazia ho doraziť. Francis ujde a aby sa uistil, že za ním Deadpool dôjde, tak unesie jeho priateľku. Pretože Deadpool zatiaľ nedal dostatočne na javo, že ide po ňom. Takže Wade požiada Colosusa a Niečo niečo Warhead aby mu pomohli. Viac hrdinov neni, nebol na to rozpočet.

Dobrý chlapci vyhrajú, zlý prehrajú, žena je zachránená a jediné čo ostáva je nízkorozpočtová scéna po  záverečných titulkoch. Samuela L. Jacksona s páskou cez oko si nemohli dovoliť, takže ho nečakajte. Dozviete sa len, že v dvojke bude aj Cable.

Pár drobností na koniec: Deadpoolovou priateľkou je podľa komiksovej predlohy postava známa pod menom Copycat. Má modrú pokožku a schopnosti ako Mystique a Rogue… Vo filme je to šlápota ktorá ho pichá do zadku umelým dildom na MDŽ, bežný človek, žiadne superschopnosti.

Komiksový Deadpool má vačok podobný tomu čo má Hermiona v Harry Potterovi. Zmestí sa do neho viac ako by človek čakal. Vo filme má ruksak Hello Kitty ktorý večne niekde zabúda.

Deadpool si je vedomý toho, že je komiksovou postavou a preto môže mať narážky na iné filmy, hercov a rozprávať k divákovi. Pôsobí to divne, ale patrí to k postave Deadpoola.

Podľa mňa mal film skončiť takto: Po úteku z mutačnej kliniky, mal zobrať svoju priateľku a ísť si žiť na nejaké krásne miesto, až kým ich jej smrť nerozdelí. Bol by to oveľa logickejší koniec.

Takže na záver: Síce sa mi klasické Marvelovské filmy páčia viac, je to príjemná odreagovačka. Veď čo iné by ste robili? Pozerali DC?

Superman Nooo

Myslel som si.

Ak sa ti článok páčil, môžeš ma pozvať na kávu. Pomôžeš mi tak pri písaní ďalšich článkov. Ďakujem :)
Kategórie:Zábava

Ostatní práve čítajú:


Priestor pre tvoje myšlienky:

Použitím tohto formulára, súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov touto stránkou.
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.