Pre lepší online zážitok používame cookies. Pomáhajú nám analyzovať návštevnosť, prispôsobiť reklamu a zvyšovať kvalitu služieb. Viac informácií a možnosti nastavenia tu.
Aljasky Husky

Aljašský Husky

Je pokojnejší ako jeho bratrancec – sibírsky husky a aljašský malamut. Je priateľský k členom svojej rodiny a zvedavý k cudzincom. Tento severský pes nieje dobrým strážnym psom, pretože málokedy šteká a je viac pravdepodobné, že skôr vyňuchá cudzincov, než na nich zaútočí. Aljašský husky je vlastne veľmi jemné zviera a je vhodný k starším deťom, ale rodiny s mačkami by mali byť opatrné, pretože má tendenciu byť príliš zvedavý ohľadom malých zvierat.

Vlastnosti

• Hmotnosť: 20 – 30 kg
• Výška: 58 – 66 cm
• Rýchlosť (najlepšie pretekárske psie záprahy na svete)
• huňatý chvost
• Husky vyjú tak isto ako vlci
• Nezvyčajné značenie

Ideálni ľudskí spoločníci

• veľmi aktívni ľudia, v ideálnom prípade bežci
• rodiny so staršími deťmi
• Rodiny s inými psami
• Slobodní ochotní ísť do parku so psami
• Niekto hľadá pokojnejšie verzie iných husky

Aké je to žiť s takými psami

Vlastniť aljašského huskyho znamená mať spoločníka, ktorý je živý, ale aj utlmený, hravý, inteligentný a nekonfliktný. Je tiež často tvrdohlavý, niekedy je táto vlasnosť škodlivá. Aljašský husky vie dobre fungovať v rodinách, ale môže tiež byť aj v domácnosti u jedného človeka. Najlepšie sa cítia na dvore kde majú dostatok miesta s dvorom a dostatkom miesta v domácnosti, čo teda znamená, že sú aktívny aj vo vnutri aj vonku.

Veci ktoré by ste mali vedieť

Aljašský husky je spoločenské zviera, aj keď to nie je nevyhnutné, bude sa cítiť ako doma keď vlastníte aj ostatné psy. Ak je jediný pes v domácnosti, psie parky a ďalšie psie aktivity mu poskytnú jeho sociálny čas. Je tiež nutné, aby bol vytvorený vodca ľudskej svorky, pretože tieto Husky môžu byť tvrdohlavé a pokúsia sa ovládnuť svoje okolie. Aljašské husky v skutočnosti majú väčšiu výdrž pri pretekoch saní ako Sibírsky husky alebo Aljašský malamut. Potrebujú veľa pohybu, ktorý je dôležitá nielen pre ich zdravie, ale aj pre ich správanie. Znudený Aljašský husky pravdepodobne bude veľmi deštruktívny, objavuje sa žuvanie pohoviek a ťahanie koberčekov.

Toto plemeno miluje túlať sa a tak adekvátne oplotenie a vhodné použitie vodítka je nevyhnutne nutné. Sú tiež známymi únikovými umelcami, čo znamená, že potrebujete veľmi vysoké ploty, bloky okolo spodnej časti plotu aby sa zabránilo podkopaniu a strážiť ako oko v hlave tohto malého Houdiniho.

História Aljašského husky

Tento impozantný outdoorový pes vznikol na Aljaške, kde bol vyšľachtený pre ťahanie a pretekanie saní. Aljašské husky sú kombináciou mnohých psov, vrátane sibírskeho huskyho, nemeckého ovčiaka, Inuitského huskyho a ďalších. Oni boli krížené ako pracovné psy, ich vzhľad nebol považovaný za dôležitý. Hoci sibírsky husky vznikol skôr, Aljašskej husky sa rýchlo dostali na vrchol zoznamu pretekárskych psov, kv“li ich neuveriteľnej rýchlosti. Dnes, väčšina Huskyov, ktorých vidíte v závodoch psích záprahov sú Aljašské husky.

Vzhľad Aljašského husky

Aljašké husky nie sú uznávané AKC, a teda nemajú registrovaný štandardný vzhľad. Môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné, zvyčajne sivý, čierny a biela, ale niekedy aj hnedý, krémový alebo červený. Majú veľmi hrubú srsť na ich ochranu pred poveternostnými vplyvmi pri ťahaní saní, dokonca hrubšiu ako má Sibírsky husky. Aljášké husky majú dlhé nohy, štíhle telo, hlboký hrudník, špicaté uši a majú tendenciu mať hnedé oči (na rozdiel od Sibírskeho husky tí majú jasne modré). Často vyzerajú ako krížennci medzi sibírským huskym a Malamutom. Niektoré vyzerajú ako vlky, zatiaľ čo iní vyzerajú ako mix mnohých plemien.

Preložené z dogster.com

Ak sa ti článok páčil, môžeš ma pozvať na kávu. Pomôžeš mi tak pri písaní ďalšich článkov. Ďakujem :)
Kategórie:Domáci miláčikovia

Ostatní práve čítajú:


Priestor pre tvoje myšlienky:

Použitím tohto formulára, súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov touto stránkou.
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.